Sık Sorulan Sorular

     Biz hukukçular ve özellikle avukatlar gerek çalışma hayatında gerekse sosyal hayatta; mesleğimize, hukuka ve adalete dair birçok soruyla karşılaşmaktayız. Burada tüm ziyaretçilerin anlayabileceği dilde hatta gerektiğinde hukuk dilinden uzaklaşarak bazı tipik sorulara halk dili ile cevaplar hazırladık.
Hukuk fakültesine yeni başlayanlardan yurt dışındaki Türk kökenli vatandaş ve hukukçulara kadar herkesin faydalanacağını umduğumuz bu çalışmalarımız umarız sizlere de faydalı olacaktır.

      • Bir avukat nasıl tutabilirim ?
      Avukat tutmak için yazılı olarak bir avukatlık hizmet sözleşmesi yapmalısınız. Sonra eğer gerekiyorsa bir de noterden vekaletname çıkartmanız gerekir.

      • Vekaletname nedir?
      Bir kişiyi kendi adınıza yetkili kılan resmi belgedir.
      İki çesit vekalet vardır. Birincisi şahsi vekalet diğeri avukat vekaletnamesi

      • Avukat vekaleti nasıl çıkartırım?
      Avukat vekaletnamesi Türkiye’de noterler tarafından, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarında noterlik hizmetleri bölümünde yazdırabilirsiniz. Bu vekaletler için küçük bir noter masrafı ödeyeceksiniz. Almanya’da ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türk hukukunda avukatlar kendi vekaletnamelerini malesef henüz düzenleme yetkileri yoktur.

      • Avukat vekaleti için hangi belgeler gerekir?
      Avukata verilecek vekaletnamelerde avukatın tam adı ve soyadı ile bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi numarası ve kayıtlı olduğu baro isminin bilinmesi gerekmektedir. Buna avukat vekalet bilgileri diyoruz. Bir de vekalet verecek kişinin nüfus cüzdanı, Yurt dışında ise pasaportu da gerekiyor. Ayrıca boşanma gibi bazı durumlarda fotoğraf ve başkaca belgeler de gerekmektedir. Tam olarak size hangi belgelerin gerektiğini büromuzdan öğrenebilirsiniz.
 

Daha fazlası için tıklayınız.

İçerik Listesi